Pasūti sev tikko izaudzētus zobus!

marts 10, 2007

o_pasuuti_sev_tikko_izaudzeetus_zobus.jpgCik gan bieži nav gadījies vecākus cilvēkus dzirdēt sakām “Man kājas taču nav loterijā vinnētas.” Iespējams, ka pēc 10 gadiem, vai pat ātrāk, gluži kā loteriju laimestus piedāvās pilnīgi jaunu pieaugušā zobu komplektu vai, piemēram, jaunu, tikko svaigi izaudzētu acs ābolu.

Pie lielām lietām var tikt, tikai sākot ar mazākām. Zinātnieki no tehnoloģiju Mekas Japānas apgalvo, ka ir pirmie pasaulē, kas laboratorijas apstākļos izgatavojuši peles zobu. Lai to paveiktu, Tokijas universitātes gaišākie prāti ar audu inžinieri Takeši Cuji priekšgalā, izmantoja zoba aizmetni no peles embrija un divu veidu šūnas, kas veido zobus. Savienojot to visu kopā un uzturot piemērotos apstākļos, pēc 16 dienām šūnas savairojās un izveidoja jaunu zobu aizmetni, kuru pēc tam laboratorijas apstākļos izaudzēja par veselu zobu. Jaunais zobs ārpus dzīvnieka organisma attīstījās gluži tāpat kā dabiski augušie. Zinātnieki ir pārliecināti, ka šādi iespējams izaudzēt arī peļu ūsas, jo to pamatā ir tās pašas šūnas, kas veido grauzēju zobus. Peles zobs gan nav tas pats, kas cilvēka zobs, un Tokijas zinātnieki to lieliski saprot, atzīdami, ka mākslīgos apstākļos izaudzēti cilvēka zobi un citi orgāni būšot iespējami tikai pēc vairākiem gadiem.
Lai arī mākslīgā orgānu ražošana vēl ir agrīnā izpētes stadijā, biologs no Vinstonas (Ziemeļkarolīna štats, ASV) medicīnas skolas kopā ar saviem kolēģiem jau pērn mākslīgi izgatavoja un veiksmīgi pacienta ķermenī iestādīja cilvēka urīnpūsli. Tas bija pirmais kompleksais mākslīgā veidā izaudzētais un veiksmīgi pārstādītais orgāns vēsturē. Diemžēl arī viens no dažiem, kuru šādā veidā iespējams izgatavot. Līdzšinējie mēģinājumi izaudzēt sarežģītākus cilvēka orgānus bija neveiksmīgi.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: